1. خانه
 2. محصولات
 3. انتقال مواد
 4. روتاری ولو ایرلاک (شیردوار) Rotary Valvs

روتاری ولو ایرلاک (شیردوار) Rotary Valvs

روتاری ولو ایرلاک (شیردوار) Rotary Valvs

کارکرد بدون غبار، تغذیه دقیق، ظرفیت مطلوب ازجمله پارامترهای اصلی برای داشتن عملکرد بهینه در صنایع فرآیندی هستند. شیر دوار یا روتاری ولو (که هوابست روتاری ،فیدر روتاری و… نیز نامیده می شوند؛ نوعی از شیرهای پنوماتیکی هستند که؛جریان فله گرانولی یا پودری را کنترل یا اندازه گیری می کنند.روتاری ها مکانیزمی هستند که؛ توانایی تولید را به طور محسوسی تحت تاثیرخود قرارمی دهند.

مواد از طریق قیف یا ورودی های دیگربه کمک روتاری ولومدیریت شده و سپس دربسته های معین با کمترین افت فشار؛ روی سیستم نقاله قرار می گیرند. روتاری ولو ها اغلب در سیستم های نقاله هوایی ، به منظور کمینه کردن افت فشار ولو به کارگرفته می شوند.از روتاری ولو ها، برای مدیریت سرعت تغذیه کنترلر شده مواد نیز استفاده می شود.در واقع روتاری ولوها تجهیزات کنترل کننده ای هستند که ؛ درقسمت خروجی بگ فیلتر، مخازن وسیلوهای دپوی مواد نصب می شوند؛که با استفاده ازآن ، اپراتور می‌تواند بر سرعت ، زمان و میزان بار خروجی مخازن خود مدیریت کامل داشته باشد.

خدمات ویژه محصول

 • مشاوره تخصصی قبل از ساخت
 • پشتیبانی فنی نصب
 • تضمین عملکرد
 • امکان بازدیداز محصول حین ساخت
 • بازرسی و نگهداری سالانه
 • خدمات پس از فروش
 • سرویس در محل در صورت بروز نقص
 • تامین قطعات یدکی برای تجهیز
 • عیب یابی و اصلاح تجهیز

عملکرد روتاری ولو

روتاری ولو یا شیرهای دوار که کاربرد گسترده ای  در دستگاه های صنعتی و کشاورزی دارند؛ محفظه کاملا بسته وآبندی شده اند که زیر مخازن ، سیلوها وبگ فیلترها قرارمی‌گیرند. روتاری ولو تجهیزاتی هستند که ؛ وظیفه آن کنترل میزان بارعبوری و باز وبسته کردن خروجی  مخازن  برای ورود و خروج مواد به دستگاه ها می باشد.  همچنین آن ها در سیستم های تحت فشار و سیستم های وکیومی(مکشی) مورد استفاده قرار می گیرند.

عملکرد اصلی روتاری ولوها تخلیه، تغذیه و یا انتقال مواد با نرخ ثابت، متغیر و قابل تنظیم است.این شیرها همزمان با ایفای نقشی ضرروی در مکانیزم های جابجایی متریال، نقش یک قفل را نیز به منظور ممانعت از خروج هوا ایفا می کنند. روتاری ولوها با قابلیت ایزوله کردن جریان هوا درون مجموعه مانع از ورود و خروج هوا می شوند.  و همزمان مواد را به داخل مجموعه تغذیه کرده یا محصول نهایی را از مجموعه به بیرون انتقال می دهند. اگر چه عملکرد این دستگاه ها به نظر ساده می رسد؛ ولی این تجهیز را می توان از اجزای اساسی در افزایش بهره وری سیستم های انتقال دانست.

کاربرد روتاری در صنایع

روتاری ولوها  کاربرد های فراوانی در قسمت های که پودرهای خشک ، گرانول ، کریستال  یا مواد ساچمه شکل درکار باشند ؛ خواهند داشت. موارد رایج استفاده از آن در صنایع سیمان،کانی،شکر،مواد معدنی،دانه ها،پلاستیک،خاک،گردو غبار،آرد،سنگ گچ،آهک،قهوه،غلات، داروسازی و … می باشد.

شیر های هوابست گزینه ای ایده آل برای کنترل آلودگی در صنایع چوب،پلاستیک،دانه ها،غذا،پارچه،کاغذ،تنباکو و رنگ می باشند. استفاده نمونه های استاندارد روتاری ولوها در قسمت زیرین بگ فیلتر یا غبارگیر و یا جداکننده های سیکلونی حتی در دما های بالا و تغییرات فشار ضروری می باشد.

مزایای استفاده از دستگاه روتاری

 • جلوگیری از اتلاف زمان وانرژی
 •  جلوگیری از انباشته شدن مواد (در آسیاب یا میکانیزم بعد از سیلو)
 •  جلوگیری از خفه شدن سیستم
 • آبندی کامل Air Lock(برای استفاده در زیربگ فیلتر)
 • قابلیت انتقال پودرهای با رطوبت بالا
 •  حذف کامل گردوغبار به کمک طراحی جدید

انواع روتاری ولو بر حسب نوع کاربری

روتاری ولو (شیر دوار) نامی است عمومی برای یک تجهیز با چندین کاربری که با توجه به نوع کاربری نام اختصاصی خود را می گیرد. 

هوابست

هوابست یا ایرلاک‌ها در صنعت انتقال و جابه جایی هوای پر فشار بسیار پرکاربرد و حائز اهمیت هستند.وظیفه این محصول در انتقال مواد به روش پناماتیک ؛تنظیم وانتقال یک خط هوای پر فشار و یا برعکس خلاء وبا به حداقل رساندن نشت و خروج هوا از روتاری ایرلاک می‌باشد. در وافع ایرلاک شیری است که؛ اختلاف فشار ایجاد شده بین بالا و پایین دست خود را ثابت نگه می دارد. هنگامی که شیر شروع به کار می کند، به یک ایرلاک تبدیل می شود که در عین انتقال مواد، اختلاف فشار طرفین را ثابت نگه می دارد.

روتور ودریچه‌ها به صورت کامل آب بند بوده و با دقت بالا ماشین کاری و تراشکاری شده و حداقل تلرانس و فاصله بین روتور و استاتور در طراحی در نظر گرفته شده است.

روتاری فیدر

روتاری فیدر شیر یا تجهیزی است که هدف اصلی آن اندازه گیری مقدار مواد ورودی به و یا خروجی از دستگاه است؛ این تجهیز اختلاف فشار طرفین را حفظ نمی کند.

تغذیه کننده های حجمی

روتاری فیدر ایرلاک در حالی که اجازه عبور مواد را می دهد، اختلاف فشار دو طرف را نیز ثابت نگه می دارد. اگرچه روتاری فیدرهای ایرلاک، اندکی نشت هوا دارد؛ با این حال این تجهیز تنها نوع شیری است که هر دو عملِ انتقال مواد و ثابت نگه داشتن فشار را همزمان انجام می دهد.

 

شرکت فنی مهندسی پاک صنعت تجهیز هادی طراح وسازنده روتاری ولوایرلاک با ظرفیت ها و قطرهای مختلف از 6-8-9-10-12-14….64 اینچ برای صنایع غذایی ، دارویی ، سیمان ، گچ وانواع پودرهای میکرونیزه . جنس متریال شیرهای ساخت شرکت ما نسبت به نوع مصرف و مطابق باسفارش مشتری متغیر می باشد.

این شیردوارها کاملا آبندی از لحاظ ریزش پودر و قفل هوا برای استفاده زیر بگ فیلتر یا دستگاه‌های که فشار مثبت یا منفی دارد می‌باشد .ظرفیت و ابعاد ورودی وخروجی آن نسبت به درخواست مشتری طراحی و ساخته می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده روتاری ولو

مهمترین اجزای تشکیل دهنده این دستگاه عبارتند از:

1- بدنه اصلی (Body housing)

2- رتور (Rotor)

3- تیغه های آب بندی کننده (Rotor vane)

4- شافت گرداننده رتور (Drive shaft)

5- یاتاقان های دوسر رتور (End bearings)

6- اجزاء آب بندی کننده (Sealing parts)

7- موتور گیربکس متحرک (Drive Geraint)

, , , ,
نوشته قبلی
کیسه فیلترغبارگیرها(بگ فیلتر)
نوشته بعدی
فن سانتریفیوژ(Centrifugal fan)
فهرست